пʼятниця, 2 грудня 2016 р.

І з’їзд корекційних педагогів України


29-30 листопада 2016 року у місті Дніпро відбувся І з’їзд корекційних педагогів України "Актуальні питання соціалізації дітей з особливими освітніми потребами". На з’їзді Харківщину представляли:
Носенко Володимир Вікторович, завідувач Центр практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»;
Вишнева Ірина Миколаївна, завідувач КУ «Харківська обласна психолого-медико-педагогічна консультація» Харківської обласної ради;
Орлов Андрій Валерійович, учитель історії, кандидат педагогічних наук (корекційна педагогіка), заступник директора з навчально-виховної роботи Комунальний заклад «Харківський спеціальний навчально-виховний комплекс ім. В.Г. Короленка» Харківської обласної ради;
Когтєв Андрій Валентинович, учитель математики та української жестової мови КЗ «Харківський спеціальний навчально-виховний комплекс» Харківської обласної ради.
29 листопада на пленарному засіданні до учасників звернулися з промовами:
Порошенко Марина Анатоліївна, канд. мед. наук, Голова Ради Благодійного фонду Петра Порошенко. У своїй доповіді вона підкреслила, що «освіта повинна бути сучасною та доступною для всіх, тобто інклюзивною. Інклюзія - це новий вимір сучасної освіти».
Синьов Віктор Миколайович, докт. педаг. наук, дійсний член НАПН України, Президент ВГО "Українська асоціація корекційцних педагогів України" у доповіді зазначив, що сучасна освіта повинна враховувати запити і можливості кожної дитини. Дитина з особливими освітніми потребами ексклюзивна дитина, яка має навчитися соціалізуватися у великому світі і процес навчання повинен цьому сприяти. Він наголосив на важливість спеціальних навчальних закладів, як осередків, які концентрують ресурсний, кадровий потенціал фахівців корекційної педагогіки в Українській освіті, який потрібно зберегти.
Симоненко Тетяна Василівна, начальник відділу освіти дітей з особливими освітніми потребами Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України у доповіді зазначила, що в новому законі про освіту має бути не тільки інклюзія але й спеціальні навчальні заклади. Інклюзивна освіта повинна розвиватися в Україні. Спеціальні навчальні заклади в майбутньому можливо мають стати навчально-реабілітаційними центрами. Крім цього, вона виокремила головні закиди до спеціалізованих шкіл: 1.Сегрегація дітей з особливими освітніми потребами, 2. Нестача сімейного виховання та родинного затишку. Але, перевагою визначила те, що спеціальні заклади, на сьогодні, адаптують освіту до потреб дитини з ООП. Вона особливо підкреслила, що прийнято рішення Міністерства освіти про припинення набору дітей із затримкою психічного розвитку до 1 класів спеціальних навчальних закладів з 1 вересня 2017 року. Крім цього зупинилася на особливостях призначення індивідуальної форми навчання тільки лікарями. ПМПК позбавлені права призначати індивідуальну форму навчання.
Науковці і практики в своїх доповідях окреслили актуальні питання розвитку корекційної педагогіки в сучасних умовах. Корисним було висвітлення проекту "Розвиток інклюзивного середовища у Запорізькій області". Представник Фонду Петра Порошенка Миськів Леся Ігорівна ознайомила присутніх з деякими аспектами впровадження інклюзивної освіти в навчальних закладах Запорізької області.
30 листопада відбувалася робота у секціях.
На базі КЗО "Дніпровський навчально-реабілітаційний центр "Шанс" проходила секція за темою "Психолого-педагогічні умови соціалізації та інтеграції дітей із аутистичними та інтелектуальними порушеннями. Учасникам секцій було запропоновано перегляд занять з такими дітьми. А також відбулося обговорення у формі виступів-презентацій та запитань до доповідачів стосовно актуальних питань створення освітніх маршруті дітей з аутистичними порушеннями.

понеділок, 28 листопада 2016 р.

24 листопада 2016 року у конференц-залі готелю "Харків" відбувся Інформаційний ворк-шоп, щодо відпрацювання практичних Настанов щодо здійснення аналізу, моніторингу та оцінки в умовах надзвичайних ситуацій.
Протягом 2016 року під егідою Міжнародного медичного корпусу (International Medical Corps) відбувається інформування ключових міністерств та інших беніфіціарів щодо змісту Керівних принципів Міжвідомчого постійного комітету ООН з психічного здоров’я та соціально-психологічної підтримки в надзвичайних ситуаціях. Враховуючи потужний ресурс психологічної служби системи освіти у наданні допомоги постраждалим, її представників було включено до Робочої групи щодо окресленого вище завдання.
Учасниками заходу стали керівники, методисти центрів практичної психології соціальної роботи Донецької, Дніпропетровської, Харківської, Запорізької областей, представники центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, громадських організацій. Роботу ворк-шопу організовували директор УНМЦППіСР НАПН В.Г.Панок та методист Ю.А.Луценко. Учасниками зустрічі стали завідувач ЦПП, СР та ЗСЖ КВНЗ Харківська акдемія неперервної освіти" В.В.Носенко та методист Т.Б.Гніда, представники ГО О.С.Нурєєва, С.В. Доценко, та заступник директора Харківський обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді  Н.І.Варцабюк.
В ході роботи були обговорені питання аналізу, моніторингу і оцінки з питань психічного здоров’я і психосоціальної підтримки населення в умовах надзвичайної ситуації або після неї. Учасники одностайно виявили головні проблеми, до яких віднесли відсутність загальної і регіональної координації, розрізненість впливів, не врахування результатів аналізу для відповідних інтервенцій.
В результаті обговорення були виокремлені важливі практичні аспекти для розробки Настанов.




середа, 23 листопада 2016 р.

Науково-практичний семінар "Молоко та молочні продукти"



23.11.2016 співробітниками Інституту інформаційних технологій і засобів навчання Національної академії педагогічних наук України за сприяння комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти» проведено науково-практичний семінар «Тематика здорового харчування у змісті освіти середньої школи: молоко та молочні продукти» для учителів основ здоров’я та педагогічних працівників, які викладають курс «Основи споживчих знань» у 6-7 класах загальноосвітніх навчальних закладів Харківської області. Взяли участь 40 осіб.
Учасники семінару познайомилися з просвітницькою діяльністю виробників молочних продуктів у підтримці здорового харчування дітей, розглянули особливості проекту «Три молочні продукти на день», ознайомилися з досвідом реалізації навчальних курсів за вибором
та проведенням заходів з учнями 6-7 класів з питань здорового харчування.
Учасники семінару отримали методичні матеріали для проведення виховних заходів з питань раціонального харчування у 6-7 класах, відвідали підприємство «Ромол» та взяли участь у дегустації молочних продуктів.
За відгуками учасників, семінар був змістовним. Педагогічні працівники зазначили, що найближчим часом ознайомлять класних керівників свого закладу з можливостями використання отриманих методичних матеріалів
у виховній діяльності з питань здорового харчування учнів.

Презентація соціальної компанії "Запобігання насильства в сім`ї


23.11.2016 в приміщенні готелю "Hotel Palase" за ініціативи  Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації спільно з ГО "Ла Страда - Україна" відбулася Презентація соціальної компанії з ратифікації та Імплементації Конвенції Ради Євпропи із запобігання насильству стосовно жінки і домашньому насильству та боротьбі з цими явищами".
У рамках заходу відбулися презентації відеороліків "Я - сильний. Я - проти насильства". У роліках відомі чоловіки: політики, військові, поліцейські висловлювали думку про неприпустимість застосування сили щодо жінок у вірішенні сімейних конфлітків.
З вітальним словом до учасників виступили:  Директор Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації Бабічев А.В.,  Директор ГО "Ла Страда Україна" Левченко К.Б.
Щодо проблеми насилля виступили:  Головний спеціаліст відділу науки, вищої та професійної освіти управління освіти і науки Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації Сухорукова Н.А., заступник начальника управління - начальник відділу у справах сім`ї Сичов Валерій Анатолійович, представники Харківської поліції, викладачі ХНУВС, представники громадських організацій. 
У заході взяв участь завідувач Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя Носенко В.В.


понеділок, 21 листопада 2016 р.

Фокус групи за проектом Вчимося жити разом

16 – 17 листопада 2016 року в Харківській області проведено низку семінарів у форматі фокус-груп та інтерв’ю в рамках реалізації програми «Вчимося жити разом» за участі Крістофера Талбота та Майкла Весселса, консультантів представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).
Програма «Вчимося жити разом» щодо розвитку життєвих навичок та психосоціальної підтримки дітей та їхніх родин реалізується за підтримки Міністерства науки та освіти України у рамках ініціативи Європейського Союзу та ЮНІСЕФ «Діти миру» у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській та Харківській областях.
Участь у заходах узяли представники Департаменту науки і освіти (Ігнатьєва В.В, Кононенко О.Є., Руднева Н.І), КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» (Берзиня О.О., Гніда Т.Б., Капустіна Н.О.), місцевих органів управління освітою (Бабельчук О.І), директори навчальних закладів (Романова Л.В., Прибиловська Н.В.), тренери (Нурєєва О.С., Касумова О.С., Звєрєва Р.В., Пономаренко О.М., Герасимова К.М), педагоги ДНЗ, ЗНЗ та учні Харківської області (65 осіб).
К. Талбот та М. Весселс високо оцінили результати впровадження проекту в Харківській області.

пʼятниця, 18 листопада 2016 р.

Організаційно-методичний вебінар

17.11.2016 року. Центром практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя був проведений  організаційно-методичний вебінар  для працівників психологічної служби.
Тема: Про проведення тижня протидії торгівлі людьми в межах проведення щорічної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»
Мета: ознайомити працівників психологічної служби з особливостями проведення просвітницьких заходів та надати методичні рекомендації щодо їх змісту.
Завдання:
-         обговорити методичні засади перегляду тематичних відеофільмів;
-         розглянути форми проведення єдиного уроку з протидії торгівлі людьми;
-         надати методичні рекомендації із проведення просвітницько-профілактичних заходів до Всесвітнього дня порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми;
-         актуалізувати питання профілактики булінгу та всіх видів дискримінації,  толерантного ставлення до людей з особливими потребами та впровадження інклюзивної освіти в навчальних закладах, профілактики та протидії конфліктів в учнівському середовищі. 

.У вебінарі взяли участь 213 осіб


Матеріали вебінару доступні за посиланнями:
Презентація Колісник О.В. Особливості проведення профілактичних заходів до 1 грудня - Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом
Презентація Разводової Т.О. Методичні рекомендації щодо форми проведення єдиного уроку з протидії торгівлі людьми та перегляду відеофільмів
Презентація Гнідої Т.Б. Проблема шкільного насильства. Особливості проведення профілактики булінгу та кібербулінгу в шкільному середовищі.
Презентація Замазій Ю.О. Особливості проведення просвітницьких заходів до Всесвітнього дня людей з особливими потребами.
Відеотрансляція  вебінару 
Мультиплікаційний фільм "Дві маленькі дівчинки"
Плакати Громадської міжнародної правозахисної організації "Ла Срада-Україна"
Методичні матеріали 
Методичні рекомендації для проведення "16 днів проти насильства"

Круглий стіл "Психолого-педагогічний супровід адаптації студентів"

16.11.2016 руку у коледжі переробної та харчової промисловості Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка відбулося засідання круглого столу на тему:  "Психолого-педагогічний супровід адаптації студентів  першого року навчання".
Під час засідання учасниками круглого столу  були обговорені наступні питання:
  • Шляхи подолання проблем адаптації студентів-першокурсників.
  • Психолого-педагогічний супровід студентів першого курсу на етапі адаптації до соціуму вищого навчального закладу.
  • Особистісно-орієнтований підхід до адаптації студентів першого року навчання.
  • Вивчення та психологічний супровід перебігу процесу адаптації студентів першого курсу.
  • Системність у роботі педагогічного колективу щодо адаптації студентів нового набору.
  • Адаптація студентів нового набору до умов проживання в гуртожитку.
У засіданні круглого столу взяли участь заступники директорів з виховної роботи, практичні психологи та соціальні педагоги ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації Харківської області.
Від КВНЗ "Харківська академія неперервної освіти", у засіданні круглого столу взяла участь  методист Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя Разводова Т.О.